Wymiana szyb samochodowych – kiedy jest konieczna?

Szyba przednia każdego samochodu jest narażona na zużycie i zniszczenie w większym stopniu niż pozostałe. Po przebyciu kilkuset tysięcy kilometrów przebiegu, na skutek działania kurzu, piachu i innych zanieczyszczeń gładka powierzchnia szkła pokrywa się mikropęknięciami i zarysowaniami. Szczególnie podczas jazdy „pod słońce” i w deszczu mogą one ograniczać widoczność i przez to powodować sytuacje niebezpieczne. Zużyta przednia szyba w samochodzie, która zaburza widoczność często wymaga wymiany. Wymiana szyb samochodowych jest także konieczna w przypadku ich uszkodzenia. Gdy do nich dojdzie, pojazd nie przejdzie okresowego badania technicznego, a w przypadku kontroli na drodze, kierowca musi liczyć się z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Na szczęście, w przypadku niektórych uszkodzeń możliwa jest też skuteczna naprawa szyby przedniej.

Tak wygląda profesjonalna wymiana szyb

W nowoczesnych samochodach szyby czołowe stanowią istotny element utrzymujący sztywność nadwozia. Prawidłowe przeprowadzenie montażu nowej szyby jest istotne nie tylko z uwagi na jej szczelność. Bardzo ważny jest prawidłowy rozkład sił oddziałujących na szybę.

Procedura demontażu wklejanej szyby przedniej, przewiduje następujące czynności:

  • demontaż wycieraczek i innych elementów wyposażenia zewnętrznego, które mogłyby przeszkadzać demontaż i późniejszy montaż,
  • demontaż wewnętrznych osłon słupków i innych elementów, aby nie zostały uszkodzone podczas wycinania szyby,
  • rozcięcie spoiny za pomocą specjalnej struny,
  • oczyszczenie powierzchni podszybia, słupków i dachu z resztek starej spoiny.

Montaż szyby przedniej powinien zostać poprzedzony starannym oczyszczeniem i przygotowaniem powierzchni. W niektórych modelach samochodów położenie szyby ustalane jest za pomocą dedykowanych jednorazowych kołków z tworzywa, które najlepiej przygotować przed montażem. Kolejne kroki to:

  • rozprowadzenie specjalnej spoiny,
  • wstawienie szyby na swoje miejsce,
  • montaż listwy szyby, o ile występuje,
  • tymczasowe mocowanie szyby taśmami do nadwozia,
  • montaż wycieraczek i pozostałych elementów wyposażenia.

Czas wstępnego schnięcia to 2-3 godzin do bezpiecznej jazdy.

Przy naprawie takiej jak wymiana szyby na nową, zaleca się także wymianę wycieraczek samochodowych. Arglass Elbląg poleca fabrycznie nowe wycieraczki Oximo.